Môj košík (0)

Zavolajte
+421 915 493 076
Napíšte
info@fcola.sk
O obchode

po, ut, št, pi: 8:00 - 16:30

st: zatvorené

Poloha

Vajanského 5170/73 Prešov

Vajanského 5170/73 Prešov

po, ut, št, pi: 8:00 - 16:30

st: zatvorené

Začíname včeláriť
·

Začíname včeláriť

·

Možno pri pohľade na bzukotajúci zakvitnutý sad alebo pri chutnej lyžičke medu vás napadla myšlienka začať chovať včely. Aby ste si vedeli predstaviť, čo všetko chov včiel obnáša, dnes sa pozrieme na praktické stránky včelárenia. Začínajúci včelár musí nevyhnutne zvážiť všetky tieto kroky, aby si on aj jeho okolie mohli užívať sladké plody svojej práce.

Spoločenstvo včiel je nevšedným laboratóriom prírodných zákonitostí, ktoré nás nútia nad nimi s rešpektom žasnúť. Nejeden včelár bude súhlasiť, že práve neustále získavanie nových vedomostí a poznatkov o včelách a včelárení je najkrajšou časťou včelárenia. Preto vám odporúčam, skôr než si zabezpečíte vlastné včielky, vzdelávajte sa. Čítajte články aj odbornú literatúru, hľadajte a pýtajte sa. Ideálne si môžete nájsť aj vlastného učiteľa z radov včelárov vo vašom okolí. 

Včelár musí byť znalcom nielen svojich lietajúcich zverencov, ale takisto aj ich rastlinnej pastvy v podobe kvetov, stromov a potrebuje poznať povahu krajiny pre správny výber stanovišťa. Na začiatok si teda potrebujete zhodnotiť, aké miesto pre svoje včielky vyberiete.

Vo všeobecnosti platia tieto základné pravidlá - úle otočte letáčom smerom na východ, prípadne juhovýchod až juh. Dbajte na dostatok miesta okolo úľa, aby ste sa k nemu vedeli dostať. Ak máte včely otočené smerom k susedovi, opatrite ich letovou prekážkou vo výške aspoň troch metrov, ideálne v podobe živého plota. Rastliny, ich kvalita a rozmiestnenie v okolí sú veľmi podstatné, keďže nesmú byť príliš ďaleko od úľa alebo nadmerne znečistené postrekmi.

Ďalšou praktickou radou je zhodnoteine investícií do včelárenia. V prvom rade ide o čas, ktorý samotnej starostlivosti o včelstvá venujete, a určite ho nebude málo. Kalendár včelárskeho roku je dostupnou pomôckou, vďaka ktorej si urobíte hlbší prehľad o časovej náročnosti prác na včelnici. Najvyťaženejšie je samozrejme znáškové obdobie od jari do jesene. To sa týka klasického nádstavkového spôsobu včelárenia zameraného na výnos medu a iných produktov.

Existuje aj alternatíva v podobe iných spôsobov včelárenia, kde sa uprednostňuje filozofia minimálneho zásahu človeka. Týmto spôsobom včelárenia ušetríte mnoho času, keďže ,,do včiel“ sa nechodí tak často, len pár krát za rok. Pri tomto spôsobe sa však rapídne znižuje aj objem produktov, ktoré včelám môžeme zobrať. Ide o úle typu warré, medná krava, rôzne bednené beznádstavkové úle, atď.

Druhou, nemenej podstatnou investíciou, sú financie na nákup úľov, náradia, včelstva a ďalších potrebných pomôcok. Celková cena sa dá presne vyčísliť, až keď budete mať jasno vo vašich preferenciách, štýle včelárenia, pomere kvality a ceny.
Ak si nieste istí vašou predstavou, u nás ste na správnom mieste. Vieme vám poradiť a takisto aj vypočítať približnú kalkuláciu pre vstupnú investíciu a predpokladané investície do budúcnosti.

predajna fcola

Všeobecne sa neodporúča začínať len s jedným úľom, pretože pri dvoch až troch máte možnosť oveľa lepšej manipulácie so včelstvami a takisto si viete porovnať výsledok. Napríklad: ak o včely prídete, ľahšie si dokážete zanalyzovať, kde nastala chyba. Okrem úľových zostáv budete potrebovať samozrejme včely. Môžete si zaobstarať odloženec, zmetenec, roj, prípadne kompletné včelstvo na rámikoch. 

Napokon netreba opomenúť problematiku chorôb včiel, najmä varroázy, ľudovo nazývanej klieštik. Každý začínajúci včelár by jej mal venovať dostatok pozornosti, nakoľko zanedbanie liečby tejto choroby má fatálne následky na včelstvo. Poznáme mnoho spôsobov liečenia, či už prírodné na báze organických kyselín alebo chemické s použitím amitrazu či iných látok. Je dôležité si aj tieto postupy osvojiť a naštudovať, ak chcete úspešne včeláriť.

Ak ste sa teda rozhodli včelám venovať, vašou nasledujúcou otázkou zrejme je, či sa musíte zaradiť do včelárskeho zväzu, spolku alebo inej organizácie. Nie je to povinnosť, hoci to určite môže byť veľkou pomocou pre začínajúceho včelára. Dostanete sa nielen k teoretickým poznatkom, ale najmä k praktickým radám od skúsenejších kolegov a takisto máte možnosť využiť rôzne dotácie. Povinnosťou však je registrácia na Centrálnej evidencii včelstiev na Slovensku.

Pokiaľ včelárenie oslovilo aj Vás a tento článok bol iba predjedlom, radi vám pomôžeme. Prvý krok môžete spraviť už teraz - nájdite si nás na facebooku, prihláste sa k odberu noviniek alebo nás navštívte priamo na našej predajni v Prešove na Vajanského 73, kde vás ochotne oboznámime so včelárskym vybavením, potrebnými pomôckami a samozrejme aj užitočnými radami.